Tak to już jest, że najbardziej pożądamy tego, czego nam brakuje. Ludzie z prostymi włosami chcieliby mieć kręcone (dlatego wynaleziono wałki do włosów i lokówki). A ci z kręconymi woleliby mieć proste (dlatego jakiś geniusz dobrze znający naturę ludzką wymyślił prostownicę do włosów). Blondyn chciałby być brunetem, a brunet – blondynem. Śniadzi woleliby mieć bledszą cerę, a bladzi – bardziej śniadą. Otyli chcą schudnąć, a chudzi – nabrać trochę ciała. Niskim marzy się wzrost koszykarza, a bardzo wysocy uprzejmie się garbią, gdy rozmawiają z kimś znacznie niższym. Dzieci chcą jak najszybciej dorosnąć, dorośli zaś – nie starzeć się w tak zastraszającym tempie (a jak wiadomo, czas ostatnio bardzo przyspieszył). I tak dalej, i tak dalej. Natura ludzka jest przekorna i czasem trudno jest się pogodzić ze stanem rzeczy, który się ma do dyspozycji.
Znam nauczycieli, którzy woleliby pracować od 8 do 16, zrobić w tym czasie wszystko, co do nich należy, i mieć w domu święty spokój. Nie sprawdzać klasówek, nie układać sprawdzianów i nie pisać sprawozdań z realizacji tego lub owego. Tak jak urzędnicy, którzy zamykają szuflady z pieczątkami na klucz i wychodzą do domu bez segregatora z dokumentami pod pachą. Z drugiej strony znam też urzędników, którzy zazdroszczą nauczycielom krótkiego dnia pracy i długich wakacji. Jak blondyn brunetowi.
Trochę inne podłoże ma zazdrość, jaką powszechnie obdarza się lekarzy. Zazdrości się im uposażenia, ale już raczej nikt nie chciałby tak jak oni łapać kilku etatów w różnych miejscach i pracować w nienormowanym wymiarze godzin. Coś za coś, można powiedzieć, to ich wybór. Gdyby nie chcieli, to by tak nie pracowali.
Tymczasem od nowego roku szkolnego na skutek reformy, bez żadnego „coś za coś”, wielu nauczycieli spotka ta gorsza strona losu lekarzy – praca w kilku miejscach. I to nie dlatego, że będą chcieli złapać kilka dodatkowych nadgodzin, ale po to, żeby w ogóle uskładać jeden pełny etat. Kto pozazdrości takiego losu nauczycielom? Ja na przykład nie będę im zazdrościł. Przychodzę do pracy na godzinę 8, wychodzę z niej zwykle o 16. Biuro mam w jednym miejscu, nie muszę po dwóch godzinach jechać do drugiego biura na przeciwległym końcu miasta, a potem może jeszcze do trzeciego. Myślę, że tak samo nie pozazdroszczą takiego losu nauczycielowi urzędnik, ślusarz i księgowy. Co najwyżej jakiś kierowca, na przykład taksówkarz, machnie na to wszystko ręką i powie „a co to za problem?”.
No to podliczmy, jaki to problem.
Na pewno nie zazdroszczą takiej sytuacji swoim kolegom nauczyciele, którzy nie muszą łatać etatu w kilku szkołach. Byłem niedawno świadkiem rozmowy belfra pracującego w wygaszanym gimnazjum, zmuszonego składać etat z pojedynczych godzin w różnych szkołach, z nauczycielem pracującym w liceum, który za kilka lat zyska dodatkowe godziny, kiedy wydłuży się nauka w szkole średniej. Pierwszy miał pretensje do drugiego o to, że nauczyciele szkół średnich nie poparli kolegów z gimnazjów w protestach i apelach o nielikwidowanie ich miejsc pracy. W odpowiedzi usłyszał mniej więcej to: „A czy nauczyciele gimnazjum wsparli kolegów uczących w liceach, kiedy poprzednia reforma likwidowała miejsca pracy biologom, fizykom, chemikom, geografom i innym?”.
Jaki z tego wniosek? Nie warto sobie zazdrościć. Tak jak nie opłaca się patrzeć wyłącznie na czubek własnego nosa. W końcu brunet z blondynem na jednym wózku jadą – jak mogłoby mówić przysłowie.
Ryszard Bieńkowski
ktoś mądry powiedział -niestety nie pamiętam kto 🙁 „zazdrość wynika z niewiedzy”